Start Z życia szkoły "Odważyliśmy się być mądrymi"... Gala wręczenia Nagrody Jakości Nauczania Sapere Auso
"Odważyliśmy się być mądrymi"... Gala wręczenia Nagrody Jakości Nauczania Sapere Auso Drukuj Email
2

Pan Aleksander Palczewski kilkakrotnie podkreślił rangę przyznanej nagrody. W kategorii GIMNAZJUM otrzymała je nasza szkoła jako JEDYNA W MAŁOPOLSCE.  O jej znaczeniu świadczą chociażby kryteria wg których była przyznawana. Należały do nich: osiągnięcia uczniów w obszarze dydaktycznym, artystycznym i sportowym, a także - co jest bardzo istotne - wyniki egzaminów gimnazjalnych oraz edukacyjna wartość dodana. Dla przypomnienia wyjaśnię, że edukacyjna wartość dodana to metoda analizy pozwalająca oszacować wkład szkoły w wyniki egzaminacyjne uczniów, a tym samym określić przyrost wiedzy uczniów od momentu rozpoczęcia nauki w danej szkole do momentu jej zakończenia w tej szkole. Metoda ta pozwala zatem zobaczyć, czy szkoła naucza mniej, czy bardziej efektywnie, niż przeciętna placówka w kraju.

Pan A. Palczewski zwrócił kilkakrotnie uwagę na czynniki, które warunkują osiąganie takich, a nie innych wyników przez szkołę, a tym samym decydują o przyznaniu szkole Nagrody Jakości Nauczania. Zasadnicze znaczenie – powiedział – mają: styl zarządzania szkołą, umiejętność stworzenia zespołu nauczycieli, którym przyświeca wspólny cel, którzy współpracują ze sobą, którzy wraz z uczniami są w stanie stworzyć atmosferę sprzyjającą uczeniu się, atmosferę, w której uczniowie traktują nauczycieli, jako tych, którzy odkrywają ich potencjał bądź tez pomagają w trudnościach. Do czynników, o których mowa zaliczył także współpracę szkoły z rodzicami, jej otwartość na  ich uwagi i sugestie.

Warto zwrócić uwagę, że w skład jury przyznającego Nagrodę wchodzą:
•    Aleksander Palczewski – Prezes Fundacji
•    Barbara Nowak - Małopolski Kurator Oświaty
•    Rafał Solecki – Dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości w Krakowie
•    Lech Gawryłow - Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie
•    Dariusz Styrna - Dyrektor Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
•    Barbara Dziwisz – Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Małopolskiego
•    dr hab. inż. Jacek Tarasiuk - adiunkt na Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie
•    Prof. dr hab. Andrzej Kastory – przedstawiciel Polskiej Akademii Umiejętności.

Kryteria przyznawania nagrody, czynniki decydujące o sukcesie szkoły, skład jury - to wszystko powoduje zatem, że otrzymana przez nasze gimnazjum nagroda jest powodem do dumy. Chcę dodać także, że pozostaję pod wrażeniem słów, które wypowiedziały o naszym gimnazjum uczennice Aleksandra Boryczko i Iga Szczepańska, które pojechały ze mną do Krakowa. Uznanie dla pracy nauczycieli, podziękowanie dla dyrekcji szkoły, rzeczowe informacje o jakości nauczania i atmosferze panującej w szkole stanowiły ich wypowiedź. Przyznaję, że trudno było mi utrzymać łzy wzruszenia. Moją radość podzielała pani prof. Agnieszka Serek, która również uczestniczyła w Gali. Tą radość i dumę przywiozłyśmy wraz z Olą i Igą do szkoły.

Dziękuję nauczycielom naszej szkoły i dziękuję rodzicom- współtwórcom sukcesu, ale przede wszystkim dziękuję uczniom- za to, że „odważyli się być mądrymi…”
Anetta Święch

5