Start Zajęcia pozalekcyjne Szkolne Koło Dziennikarskie
Historia koła Drukuj Email

Kiedy we wrześniu 2000 roku powstało Szkolne Koło Dziennikarskie dla gimnazjalistów, nikt nie przypuszczał, że będzie ono działało aż tyle lat. Początki były trudne, ponieważ dość długo nie było funduszy na zakup niezbędnych materiałów oraz brakowało konkretnej koncepcji wyglądu i tematyki gazetki. Na pierwsze zebranie redakcji przyszło wiele osób. Stopniowo wyłaniał się stały zespół redakcyjny, który wybrał nazwę dla pisma, stworzył logo i wymyślił nazwy poszczególnych działów. Najwięcej problemów sprawiło komputerowe składanie gazetki, więc pomagał nauczyciel informatyki - profesor Zygmunt Chrząszcz. Dzięki determinacji młodych dziennikarzy i opiekuna koła udało się osiągnąć sukces.

W listopadzie 2000 roku ukazał się pierwszy numer gazetki „Rupiecik Gimnazjalistów”. Na okładce znalazło się - zaprojektowane przez uzdolnioną plastycznie uczennicę- logo. Przedstawiało ono kufer, z którego wypadały różne przedmioty: ołówki, linijka, książki, okulary, cukierki itp. Rysunek symbolizował różnorodną tematykę „Rupiecika”. Rzeczywiście każdy mógł w nim znaleźć coś dla siebie, bo wymyślono następujące działy:
          - Aktualności, czyli co „piszczy” w gimnazjum,
          - Reporterskim okiem,
          - Siatka wywiadowcza- wywiad z nauczycielem,
          - Świat muzyki,
          - To warto obejrzeć!,
          - Gorąco polecam do przeczytania,
          - Express sportowy,
          - W krainie motoryzacji,
          - Ciekawy świat zwierząt,
          - Tworzyć! Tworzyć!,
          - Ankieta,
          - Zastrzyk humoru,
          - Pozdrowienia, czyli kronika towarzyska.

W pierwszej redakcji gazetki gimnazjalistów pracowali: Zbyszek Siciarz jako redaktor naczelny oraz Natalia Bałut, Kasia Gancarz, Kasia Gruszecka, Agata Jakubowska, Asia Kalina, Natalia Krakowska, Kamil Lipa, Ula Lisowska, Ala Maniewska, Małgosia Mucha, Przemek Nowak, Ewa Nyk, Ola Obrzut, Joasia Skicka, Ewelina Smagacz, Mateusz Stolarz, Ewelina Wach, Piotrek Zaranek, Ola Hudyma, Sylwia Baryczka, Monika Szczupak, Kinga Kuta.

W grudniu 2000 roku ukazał się specjalny, świąteczny numer gazetki. Uruchomiliśmy dział zajmujący się reklamą „Rupiecika”. Redaktorzy, bogatsi w doświadczenia, lepiej przygotowali się do przeprowadzenia wywiadu i rozmowa z ówczesnym wicedyrektorem szkoły wypadła naprawdę dobrze. Ponadto tematyka świąteczna zmusiła do poszukiwania informacji na temat świętego Mikołaja, tradycji świątecznych w różnych krajach, wigilijnych potraw. Pojawiły się nowe działy:
         - Kącik polonistyczny,
         - Karykatury nauczycieli,
         - Jeden dzień z życia ucznia.
Redaktorzy wymyślili również ankietę o mundurkach i ankietę o telewizji. Świąteczne wydanie cieszyło się wielkim powodzeniem i zgłosił się sponsor kolejnych numerów gazetki.

Następne numery wzbogacały się o nowe działy, ale też rezygnowano z niektórych, mniej popularnych rubryk.

W czerwcu 2002 roku opuściła szkołę pierwsza redakcja gazetki, ale swoją działalność dziennikarską zakończyła pożegnalnym numerem pisma. Znalazło się w nim wiele tekstów sumujących trzy lata spędzone w gimnazjum.
We wrześniu 2002 roku powstała nowa redakcja. Na efekty jej pracy nie trzeba było długo czekać, bo pierwszy numer był bardzo udany. Nowy redaktor naczelny był pasjonatem komputerowym, toteż szybko nauczył się składać gazetkę. Pojawiło się wiele nowych pomysłów, na przykład rubryki:  Gotuj z profesorem, Co nauczyciel wymyślił…, Ważna data.  Wkrótce została również zmieniona nazwa gazetki i jej logo. Teraz były to „poTWORY szkolne” z nowym logo- ożywioną książką.

W nowej redakcji pracowali: Maciek Przybycień jako redaktor naczelny oraz Marysia Nejman, Agnieszka Plewka, Tomek Ślusarczyk, Natalia Warzecha, Beata Kijowska, Agnieszka Sikora, Małgosia Pierzchała, Marcelina Milówka, Monika Łabędź, Ola Golec, Kinga Stolarczyk, Marta Niespodziewany, Adam Niekurzak, Kuba Kołodziej, Klaudia Kurek, Joasia Paryło, Marta Łabno, Kinga Spinda, Kasia Nalezińska, Kasia Racia, Kasia Gładysz, Miłosz Szybilski.

Młodzi, ale bardzo kreatywni i przedsiębiorczy redaktorzy wydawali gazetkę do 2005 roku, kiedy ukończyli nasze gimnazjum. Opiekunem Szkolnego Koła Dziennikarskiego była pani Monika Zaklikiewicz- Micał.